scenariusz jasełek

W ciągu całego roku jest mnóstwo okazji, aby przygotować występy teatralne w przedszkolach i szkołach. Praca z dziećmi nieodłącznie jest związana z przygotowywaniem teatrów przedszkolnych i szkolnych, a co za tym idzie scenariuszy do nich, dekoracji i kostiumów. Jest to okazja do świetnej zabawy, przystępnej formy nauki nowych, ciekawych rzeczy, oraz nawiązywanie ściślejszych kontaktów w grupie.

Scenariusz to techniczny plan realizacji przedstawienia. Zawiera charakterystykę postaci, wydarzeń, scenografię i oraz dialogi. Gdzie możemy dostać dobre scenariusze? Każdy z nas ma oczywiście inne wymagania i wyobrażenia o dobrym scenariuszu, warto jednak przytoczyć kilka pożądanych konwencji dobrego scenopisu. Zacznijmy od poziomu trudności dla danej grupy wiekowej dzieci. Scenariusz musi być dopasowany do wieku i umiejętności dzieci. Dzieci w przedszkolu szybko i z chęcią będą uczyły się wierszyków- rymowanek, co znacznie ułatwi i usprawni pracę na linii nauczyciel-przedszkolaczek. To samo dotyczy piosenek - te z żywą nutą i prostym, składnym tekstem, szybko podchwycą i chętnie nauczą się nasze maluszki. W przedstawieniu nie może zostać pominięta żadna osoba z grupy, każdy powinien mieć swoją rolę, choćby najmniejszą. Udział w przedstawieniu ma budować spójność i porozumienie wśród naszych najmłodszych, nie może być powodem konfliktów czy smutków na małej buzi.

Trzecią cechą pożądana dobrego scenariusza jest zawartość scenariusza. Dialogi i sceny powinny uczyć, bawić i pobudzić do głębszego przemyślenia niektórych spraw. Nie może być zbyt poważny i pompatyczny, w tym wieku raczej tego typu treści się nie spodobają. Tutaj najlepszą formą nauki jest kształcenie poprzez śmiech i zabawę. Pamiętajmy, że scenopis powinien być dopasowany do naszych możliwości i warunków jakimi dysponujemy. Dobrze jest, jeśli możemy dowolnie zmieniać i modyfikować treść i dialogi scenariusza.

Ostatnią cechą, ale nie najmniej ważną, jest dobrze dobrana muzyka. Muzyka powinna być zharmonizowana ze scenariuszem i zawierać podkłady oraz piosenki w dwóch wersjach: śpiewanej i instrumentalnej. Każdy scenariusz który realizuje wszystkie powyższe cechy jest godny polecenia. Jest to inwestycja która się opłaci i przyniesie późniejsze efekty w postaci sukcesów scenicznych. Dla małych aktorów najważniejszą nagrodą są gromkie brawa i pozytywne emocje jakie wywołują wśród publiczności.