Światło w przedstawieniuW przedstawieniu teatralnym jednym z najważniejszych elementów jest światło - jego dobór, ustawienie i kolory tworzą integralną całość ze scenerią i kostiumami aktorów. Realizując przedstawienie dla dzieci, lub z udziałem dzieci i młodzieży, powinniśmy starannie podejść do sprawy i zadbać by światło było dobrze przygotowane.

Mało kiedy mamy dostęp do profesjonalnej sceny i świateł naprawdę dobrej jakości, jednak warto poświęcić czas i zaangażować wszystkie twórcze zmysły do wykreowania świateł scenicznych nawet tych najskromniejszych. Każdy kto był w teatrze, widział jak dużo daje gra świateł na scenie. Jak podkreśla role aktorów, jak pięknie oddaje kolory kostiumów i współgra z muzyką. Już w teatrze antycznym wiedziano jak podkreślić sceny oświetleniem słonecznym, korzystano również z pochodni i ognisk- pierwszych reflektorów.

Światło buduje atmosferę tajemniczości i pomaga w przekazaniu informacji o treści sztuki, zawsze uzupełnia grę aktorską. Istnieje coś takiego co nazywamy scenariuszem gry światła. Jest to przemyślany i dobrze zorganizowany pokaz gry świateł na scenie. W zależności od emocji danego fragmentu przedstawienia, można scenę oświetlić mniej lub bardziej, a zmiana kolorów poruszy widza jeszcze bardziej. Przed rozpoczęciem widowiska można wygasić całkiem światła wśród publiczności lub też zostawić tylko małe źródło światła, a następnie ruszyć w przedstawieniu z całą feerią barw. Jeśli scenariusz przewiduje grę tylko jednej osoby w danym momencie, można zastosować białe światło punktowe skierowane na wyróżnionego aktora, co podkreśli wagę jego słów i ruchów.

W zależności od koloru podkreślimy przekaz sceniczny: wybierając ciepłe światło, podkreślimy tkliwość sceny, a jasne, zimne światło zbuduje nastrój napięcia i oczekiwania. Światło jednopunktowe jest też stosowane do przedstawienia słońca lub blasku z nieba. Użycie światła na scenie zawsze ją wzbogaca i uzupełnia. Jeśli nie możemy pozwolić sobie na zakup świateł, to popytajmy wśród znajomych w środowisku artystycznym czy nie ma możliwości wypożyczenia. Zawsze też możemy spróbować użyć lampek czy świetlówki, na które można nałożyć kolorową folię odporną na temperaturę. Lampkami możemy również oświetlić kolorowe materiały, rozwieszone wokół sceny- daje to ciekawy efekt wizualny. Światło na scenie dodaje jej życia i wzbogaca przekazywane treści, dlatego warto pokusić się o jego przygotowanie i wprowadzenie do scenariusza jako jednego obowiązkowych elementów.