bohaterowie jasełek

Pierwsza szopka powstała w roku 1223 i była stworzona przez św. Franciszka z Greccio. Od tego momentu pojawiły się jasełka, które były mocno zmieniane i ich forma była udoskonalona. Pierwotnie używano do nich figurek i kukiełek, które z czasem były zastępowane przez żywych aktorów oraz zwierzęta.

Do jasełek wprowadzony został ruch. Do Jezusa zaczęły przybywać coraz to nowe postacie świeckie. Poza tym, że były tam scenki biblijne to rozwijały się także scenki rodzajowe, które nawiązywały często do wydarzeń historycznych. Należy jednak wrócić do podstaw. To Święta Rodzina i wydarzenia z jej życia stały się podstawą dla Jasełek i to właśnie Jezus w żłóbku powinien zawsze stanowić centrum takiego przedstawienia. Nad nim czuwają Maryja oraz Józef. Ich obecność to również wyraz gotowości do służby i adoracja Boga człowieka. Do Jezusa przybywają także pasterze, którzy chcą go adorować. Jest to symbol prostych ludzi, których Bóg sam wybrał i przed którymi decyduje się on odkrywać tajemnicę narodzenia. Aniołowe to kolejne postacie jasełek, które śpiewają i grają w nich na chwałę Boga. Chodzi tutaj by przez postać pasterzy i aniołów pokazać podwójną naturę Jezusa. Należy podkreślić, że to jednocześnie Bóg i Człowiek.

W czasie jasełek w żłóbku pojawiają się także trzej królowie, którzy utożsamiani są z ludźmi nauki i wiedzy. Szukają oni wiedzy o Bogu swoim rozumem. Całosć otoczona jest przez przebywające w grocie narodzenia zwierzęta. Również one mają tam swoją symbolikę i są bardzo ważne. Osioł wskazuje na pogan i pokazuje dokładnie upór oraz nieczystość. Natomiast owca to zwierzę czyste, ofiarne. Dodatkowo wół, który ma uosabiać mądrych i roztropnych oraz pracowitych Żydów i apostołów. Obecność ich w żłóbku to tak naprawdę symbol i obraz całego ludu Bożego, nad którym opiekę będzie sprawował właśnie Jezus. W jasełkach może się także pojawiać pies, który ma być wzorem dobrego, wiernego i oddanego chrześcijanina. Nie można także zapominać o samej stajence, która odgrywa istotną rolę. Jest to tło dla całego przedstawienia. W rzeczywistości była to grota, jedna z wielu pasterskich grot, które się tam znajdowały. Przygotowując przedstawienie jasełkowe trzeba pamiętać o tym, że symbolika jest tam niezwykle ważna. Tylko z perspektywy religijnej będzie można tak naprawdę dobrze spojrzeć na narodziny Jezusa Chrystusa i takie przedstawienie będzie miało swoją istotną wartość.