jasełka bożonarodzeniowe Święta Bożego Narodzenia to oczywiście taki okres, który jest wyjątkowy. W tym czasie nikną wszelkie kłótnie między ludźmi i stają się oni dla siebie lepsi. To również takie dni, gdy mamy więcej czasu dla rodziny i w związku z tym możemy także przypomnieć sobie młode lata i czas, gdy w specjalnych przebraniach chodziliśmy między domami. Takie tradycje niestety w naszym kraju powoli zanikają i są rzadziej kultywowane.

Tak naprawdę jednym miejscem, gdzie mogą one jeszcze funkcjonować pozostaje polska wieś. Tam tradycje z przed lat jeszcze się pojawią. Scenariusze jasełek kiedyś i dziś Czas zmienił także bardzo mocno jasełka, które są wyjątkowymi przedstawieniami z okazji Bożego Narodzenia. Obecnie nie są one już tak bardzo popularne. Przed laty wzorowane na franciszkańskich misteriach przedstawienia pokazujące Narodziny Chrystusa nie są już tak bardzo popularne. Początkowo jasełka były przedstawiane jedynie w kościołach.

Z biegiem wieków ta sytuacja się zmieniła i również treść jasełek się zmieniała. Co jakiś czas pojawiały się tam inne postacie, które nie do końca pasowały do Kościoła. Różne stwory, diabły czy zbyt duża ilość postaci sprawiała, że jasełka się zmieniały. W końcu pojawił się nawet zakaz ich przedstawiania w Kościołach i wtedy przeniosły się do gospód, gdzie tak naprawdę jeszcze bardziej się zmieniły i rozbudowały. Mimo różnorakich trudności jasełka przetrwały i obecnie nadal się możemy z nimi spotkać. Przedstawia się je od Bożego Narodzenia do 2 lutego każdego roku. Są to przedstawiania, w których chce się pokazać Narodziny Chrystusa często ukazane w jakimś interesującym wątku kulturowym. Powoli jednak zakłada się, że jasełka powinny wracać do korzeni i w ten sposób również kształtuje się te formy.

Jest coraz więcej takich scenariuszy, które właśnie stawiają na przedstawienie takich jasełek, które będą naprawdę tradycyjne w swojej formie i postawią na to co rzeczywiście wydarzyło się 2000 lat temu w Betlejemskiej grocie. Przedstawieniem takim bardzo często zajmują się dzieci, dla których będzie to pierwsza forma styczności z teatrem. W wielu przypadkach mogą się nauczyć swoich kwestii i rozbudują swoje umiejętności. Dlatego warto scenariusze jasełek realizować również w taki właśnie sposób, że będą one dla dzieci odpowiednie. jednocześnie takie przedstawienia są czasem radości dla rodziców, którzy mogą patrzeć na to jak ich dzieci prezentują się na scenie. Jeśli przygotowuje się szkolne jasełka to dzieci mogą w nich brać udział od samego początku do końca. Nie musza jedynie występować, mogą również stać się częścią zespołu, który będzie przygotowywał stroje czy scenografię. W ten sposób jeszcze bardziej będą mogły się zaangażować w przygotowywane przez siebie przedstawienie i rzeczywiście będą wiedzieli, że są to prawdziwie ich jasełka.