teatrzyk w przedszkolu

Dzieci w wieku przedszkolnym mają w sobie wielką ciekawość świata i odwagę do występów na scenie. Warto to wykorzystać w pracy w przedszkolu, przy przygotowywaniu teatrzyków o najróżniejszej tematyce. Dzieci uwielbiają się bawić, a zabawa w teatr jest jednym z najciekawszych zajęć w jakich uczestniczą. Teatr jest forma sztuki gdzie każde dziecko znajdzie coś dla siebie – nieśmiała dziewczynka może okazać się świetnym narratorem, a rozgadany chłopczyk przebojowym dowódcą wojsk.

Dzieci chętnie wymyślają zabawy w sklep czy w dom, przy czym nieświadomie stają się aktorami odgrywając role mamy, taty czy nauczycielki. Więc udział w przedstawieniu jest dla nich naturalną formą zabawy. Pod okiem uważnego opiekuna małe pociechy świetnie potrafią okazać swoją ekspresję i otwartość na świat. Ruchem, gestem, śpiewem czy mową umieją spontanicznie zobrazować wszystkie zachowania obserwowane w otaczającym ja świecie. Biorąc udział w inscenizacji bajki czy też innej historii dziecko równocześnie może być widzem obserwując kolegów i koleżanki, oraz aktorem dla innych. Sztuka teatralna uczy małe pociechy życiowej mądrości, wzbogaca wiedzę o życiu, ale równocześnie potrafi bawić i śmieszyć historyjkami. Przedstawienie to też świetna sposobność by dziecko zawierało bardziej serdeczne kontakty z innymi rówieśnikami.

Mali artyści mogą też spełniać swoje marzenia i na chwilę stać się w przedstawieniu piratem, księżniczką, dzielnym rycerzem czy kimkolwiek innym o kim marzą. Teatr to zabawa gdzie wszystko może się zdarzyć, która rozwija wyobraźnie i kształtuje pamięć. Dzieci ucząc się tekstów swojej roli ćwiczą pamięć i koncentrację, co pomaga w dalszej nauce. Równolegle też wprowadza nowe kroki taneczne, wykształca prawidłowe ruchy oraz wrażliwość muzyczną. Inscenizacja teatralna w przedszkolu to również świetna okazja na pokazanie dziecku jak wygląda praca aktora od zaplecza – nauka swojej roli, przygotowanie kostiumu, dekoracji scenicznych i oprawy muzycznej. Pokazuje dziecku, ile trzeba czasu, poświęcenia i prób, by udało się całe przedsięwzięcie. W tym czasie małe smyki wyostrzają swój zmysł obserwacji i uczą się właściwego przeżywania emocji. Dlatego tak ważne jest, aby w teatrzyku pokazywać dzieciom jak się cieszyć, jak się smucić, jak rozładowywać emocje lub jak rozwiązywać konflikty.

Bohaterzy pozytywni w przedstawieniu pokazują dzieciom dobre wzorce zachowania, co przynosi w późniejszym okresie wiele pozytywnych efektów. Natomiast złe charaktery w bajkach, często w sposób groteskowy demonstrują niewłaściwe zachowania, które dzieci krytykują i piętnują, ku pamięci, aby tak się nie zachowywać. To uczy również, że nie wszystko na świecie jest dobre i szczęśliwie się układa. Zabawa w teatr uatrakcyjnia codzienną formę zajęć w przedszkolach. Każdy nauczyciel powinien obserwować co dzieciom sprawia przyjemność w zabawie, a co je męczy i przeszkadza. Aktywność w zajęciach jest niezmiernie ważna, poprawia samoocenę dziecka i jego samopoczucie. Teatr najczęściej sprawdza się w kreowaniu pomysłowości i realizacji ambitnych planów małych aktorów. Nie możemy tutaj krytykować pomysłów otwarcie, tylko dawać wskazówki i starać się udoskonalić inicjatywy ze strony dzieci. Wszystkie trudniejsze sprawy i zagadnienia musimy obrazowo wyjaśnić, tak by efekt końcowy był dumą i zadowoleniem dla dziecka w każdej mierze.